Amazon Etkisinden Nasıl Korunuruz?

Amazon Etkisinden Nasıl Korunuruz?


Dünya üzerinde 192 ülke (BM’ye göre) bulunmakta. Bir ülke kendini bir özelliğiyle diğer 191 ülkeden ayırıyor. Hemen hemen her şeyi bir endüstri haline getirebilen Amerika Birleşik Devletleri. Örneğin sinemanın icadı Fransızlara ait olsa da günümüzde sinema denilince aklımıza Hollywood geliyor. Taşı sıkıp suyunu çıkartmakta üstlerine yok. Star Wars filmi oyuncağı, t-shirtü, şapkası, havlusu… Kitleler oluşturup devamlı Pazar paylarını büyütmeyi hedefliyorlar. “Uzaydan teknolojiye, giysiden kozmetiğe her alanda endüstrinin muhakkak kural koyucusu halini alan ABD şirketlerinin e-ticaretteki temsilcisi kim?” sorusunun cevabı; 2016 verilerine göre ilk 8 rakibinin toplam değerinden daha fazla değeri bulunan, ABD’de online satışların %43’ünü sadece kendisinin sağladığı, günde 1,6 milyon paket dağıtımını gerçekleştiren Amazon. ABD’de oluşturduğu etkiyle insanların alışkanlıklarının değişmesini sağladı. Kmart, Sears ve Walmart gibi ABD’li büyük perakende zincirleri fiziksel mağazalarını kapatmaya başlıyorlar. Amazon ise geleceğin teknolojilerine uyum sağlıyor. Rakipleri fiziksel mağazalarını kapatırken Amazon, dünyanın ilk kasiyersiz mağazası olan Amazon Go’yu açtı. Ballandıra ballandıra anlattığımız, kendi ülkesi dahil girdiği ülkelerdeki e-ticaret, perakende sektörünü domine eden Amazon, bildiğiniz gibi geçen aylarda ülkemizde de faaliyete başladı. “Türkiye’deki e-ticaret sektörünün kendine has zorlukları varken bir de bu Amazon’da nerden çıktı?” mı diyeceğiz yoksa her işletme sahibinin yapması gerektiği gibi bizde her krizi bir fırsata çevirmenin yollarını mı arayacağız? Şimdiden söyleyeyim yazının kalan kısmı krizi fırsata çevirmenin birkaç yolunu anlatıyor olacak.

1- Özel Günler Herkes İçin Özeldir.

Anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü, sevgililer günü, Pi sayısı günü, dünya buzulları koruma günü (var olup olmadığını bilmiyorum)… Eğer e-ticaret ile uğraşıyorsanız özel günler sizin için bulunmaz bir nimet. Tüketimin yoğunlaştığı bu günler için mutlaka bir kampanya oluşturmalısınız. İndirim ya da o günün manasını içeren ürünleri ön plana çıkararak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

2- Kitleler Oluşturun ve Kendilerini Özel Hissettirin.

 Lovemark olmak elbette kolay değil. Ama etkili ve aktif kullanılan sosyal medya kanallarıyla ve alınan leadlerle kendi kitlenizi oluşturmak hiçte zor değil. Daha sonra bu kitleye özel indirimler, çekilişler ve faaliyetler yaparak kendilerini özel hissettirin. Belki de daha önce alışveriş yaptığı bir siteden telefonuna gelen %5 indirim kodu birilerine çok istediği kazağı aldırabilir. 

 

3- Olmazsa Olmaz: Dijital Reklamcılığı Kullanın. 

Google’da ayakkabı satın almak için spor ayakkabı yazan Ahmet’in, daha önce telefon kılıfı aramış İnstagram’da gezen Furkan’ın karşısına sizin çıkmanız hanenize 1 puan yazdıracaktır. Google’da arama yapan kullanıcılara ya da Facebook İnstagramda hedeflediğiniz kitleye reklamınızı göstererek müşteri elde edebilirsiniz. Kim bilir belkide gelecekte ülkemizden bir Amazon çıkar.


Yorumlar

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.*

Çözüm Ortaklarımız