Başarılı Bir Dijital Reklam Hizmetinin Getirileri Nelerdir?

Başarılı Bir Dijital Reklam Hizmetinin Getirileri Nelerdir?


Dijital reklamcılık kavramı hayatımıza yeni girmiş olsa da diğer tüm yeni teknolojiler gibi etrafımızı sarmış durumda. İnternetin hızlı yayılışı, akıllı telefonlar, sosyal mecralarla birlikte alışkanlıklar değişti. İletişim, öğrenme, sosyalleşme gibi önemli olguların dijitalle birleşmesiyle geleneksel medya araçları da yavaş yavaş kendini dijital medyaya bırakıyor. Televizyon yerine YouTube, billboard yerine Instagram postu… Reklam verenler için dijital reklamların birçok tercih edilme nedeni bulunuyor. Geleneksel medyaya göre daha ulaşılabilir olması ve görece düşük bütçelerle kullanılabilmesinin negatif sonuçları da doğuruyor. Doğru planlama ve analizler yapılmadan başlanan dijital reklamlar bizi doğru sonuca ulaştıramıyor.

 

Peki başarılı bir dijital reklam hizmeti nasıl olmalıdır?

1-    Uzmanlık

Konudan bağımsız olarak bir şeyin iyi yapılabilmesi için gerekli ilk şart konu ile ilgili uzmanlıktır. İçerisinde birçok değişkenin bulunduğu dijital reklamcılıkta da ajans ya da marka farketmeksizin ilgilenen kişilerin konuyla ilgili uzmanlıklarının bulunması gerekir. Reklam uzmanlarının Google ve Facebook sertifikalarına sahip olmaları istenmelidir. Bu sertifikaları almak için geçilmesi gereken birçok sınav bulunmakta. Dolayısıyla minimum bu sertifikalara sahip birisi tarafından yapılan dijital reklam planlamaları hedefine ulaşacaktır.

2-    Dönüşüm takibi

Dönüşümü reklam kampanyasından beklediğimiz sonuç olarak tanımlayabiliriz. Dolayısıyla dönüşüm dijital reklamcılıktaki en önemli anahtar kelime konumundadır. Dönüşüm takibi de kampanyanın doğru hedef kitlesine doğru kanaldan doğru şekilde verilip verilmediğini analiz etmemizi sağlar. Site üzerinden dönüşüm kodlarını ilgili sayfaya ekleyerek organik ve ücretli ziyaretçilerinizin demografik özelliklerini, ziyaret sürelerini öğrenebilir, bu bilgilerle reklam kampanyanızı optimize edebilirsiniz.

3-    Marka ve rakip analizi

Reklam kampanyasına başlamadan önce marka ve rakip analizi yapılması, markanın güçlü yanlarının yansıtılması ve markanın kimliğine uygun mecraların seçilmesi gerekir. Markanın dijital swot analizi yapılması izlenecek stratejinin belirlenmesine büyük katkı sağlar. Rakip analiziyle belirlenebilecek anahtar kelime bütçeleri ve reklam payı tahminleriylede bütçenin maksimum verimle kullanılması sağlanır.

4-    Doğru reklam ve hedef kitle

Markanın hitap ettiği demografik kitle belirlenerek kitlenin hangi mecrada aktif olduğu, kitleye uygun reklam modelleri seçilebilir. Doğru hedef kitleye gösterilen reklamlar, kampanya sonunda marka kitlesinin oluşturulmasına da katkı sağlar.


Yorumlar

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.*

Çözüm Ortaklarımız